Spoštovani ortoped, moja mama, ki je stara 60 let, si je zlomila kolk in je bila operirana. Vstavili so ji vijake. Zdaj jo boli pri hoji, predvsem pri večjih obremenitvah in po klancu navzdol. Že pred operacijo je imela bolečine v desnem kolku. Ali bo potrebna ponovna operacija, kot so nam rekli na kirurgiji? Lepo vas prosim za nasvet in lepo pozdravljam,
Marjana
Spoštovani,
iz teh podatkov bi težko rekel, ali bo potrebna operacija. Vsekakor je treba ugotoviti, ali je nastal kakšen zaplet po osteosintezi zloma. Mogoča je namreč aseptična nekroza; tedaj vijak pogleda v kolk in nastane močna obraba in je treba vstaviti umetni kolk. Iz vašega opisa pa lahko sledi, da je bolečino morda povzročila tudi vneta burza v predelu kolka ali pa je v kolk prenesena iz križa. Potrebne so torej meritve gibljivosti kolka; če je dobro gibljiv, niti ni potrebno rentgensko slikanje. S kliničnim pregledom se jasno ugotovi, ali je bolečino povzročilo objektivno poslabšanje hrustanca v kolku oz. je posledica zapleta operacije ali pa je prenesena iz križa oz. je problem boleče narastišče na kolku.
prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik