Spoštovani, stara sem 57 let in imam hude težave z desno ramo. Pred dvema letoma sem prvič dobila blokado po diagnozi: tendinitis muscoli supraspinati omae dex. Težave so se ponovile jeseni 2006, ko sem spet dobila zelo bolečo blokado, po diagnozi ultra avora – utesnitveni sindrom desne rame. Bolečine so minile za mesec in pol. Ultrazvok je pokazal degenerativne spremembe – tenosinovitis tetive dolge bicepsove glave. Zelo me boli pri dviganju roke – še počešem se težko. Nikoli nisem opravljala posebno težkega dela. Boli pa vedno, tudi v mirovanju in ponoči. Naročena sem na RTG in na UZ ter fizioterapijo. Bo to kaj pomagalo? Pravijo, da ni dobro pogosto dobivati blokad, za zdaj mi bolečine omili ketonal, mazilo ali tablete. Kaj naj storim? Je možna operacija? Hvala za odgovor.
Darka
Spoštovana gospa Darka, eden najpogostejših problemov z ramo je utesnitveni sindrom. Utesnitev nastane v kanalu, ki ima za dno sklepno ovojnico ramenskega sklepa, strop tega prostora pa je nastavek lopatice in ligament, ki veže lopatični nastavek z drugim nastavkom lopatice, ki je spredaj. V tem žlebu oz. kanalu potekajo tetive rotatorne manšete, ki pri dvigu rame pritiskajo glavico nadlahtnice navzdol. Najpogostejši razlogi za utesnitev so lahko kalcinacije, raztrganine ali degenerativne koščene naplastitve. Eden najpogostejših razlogov za nastanek hudih bolečin v rami je bolezen, ki jo imenujemo kalcinirajoči tendinitis. Ta bolezen poteka v dveh fazah, v prvi fazi kalcinacija nastaja in takrat običajno ni nobenih bolečin. Ko pa pride iz neznanih razlogov do nenadne resorbcije te kalcinacije, pa nastajajo hude bolečine. Če kalcinacije ležijo na neugodnem predelu ali so velike, lahko povzročajo tudi bolečine pri delu nad glavo z rokami zadaj, na hrbtu in podobno.
Pri vas bi bilo najprej treba postaviti natančno diagnozo, za kaj pravzaprav gre. Ugotoviti je treba, ali gre za kalcinirajoči tendinitis, ali gre za kalcinacijo, ki povzroča utesnitveni sindrom, ali gre morda za koščeno naplastitev na nastavku lopatice, ki prav tako lahko drgne ob tetive rotatorne manšete, ali pa gre morda za degenerativne spremembe sklepa med ključnico in lopatico. Šele na podlagi natančne diagnoze je mogoča terapija. Pri hudih bolečinah pogosto priporočamo infiltracijsko terapijo, pri kroničnih težavah pa priporočamo terapijo z udarnimi globinskimi valovi, v poštev pride tudi artroskopija. Udarne globinske valove producira enaka naprava, kakršno uporabljamo za razbijanje ledvičnih kamnov, in jo imenujemo litotriptor. V nekaterih primerih so udarni globinski valovi lahko nadomestilo za infiltracijo oz. blokade. Pretirano število blokad res ni primerno niti strokovno opravičljivo. Preden bi šli torej na fizioterapijo, bi bilo treba postaviti natančno diagnozo in potem narediti načrt zdravljenja.
prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik