Ukrivljen hrbet

Spoštovani ortoped,
moj sin je star 12 let in veliko presedi za računalnikom. Je bolj suh, ima močno ukrivljen hrbet, tako da ga stalno opozarjamo na pravilno držo. Ali bi se dalo še kaj drugega narediti, bi lahko nosil steznik ali izvajal kakšne vaje, ker nas skrbi, da bi imel v kasnejšem obdobju življenja bolečine ali deformacije? Lepo vas pozdravljam,
Minka

Spoštovana gospa Minka,
s kliničnim pregledom je mogoče razmeroma enostavno ugotoviti, ali gre za strukturno okvaro hrbtenice ali pa za problem slabe drže. V obdobju, v katerem je vaš sin, otrok praviloma ne zanima, kako delujejo oz. izgledajo. Imajo druge misli, ne posvečajo pa se sami drži. Bistveno merilo je, ali lahko vzpostavi pravilno držo ali ne. Če jo hote lahko, potem prav gotovo ne gre za prirojeno deformacijo in ni potrebna nikakršna terapija, sploh pa ne steznik. Običajno ortopedi priporočamo čim več športne aktivnosti, z leti pa se bo njegova pozornost preusmerila tudi na videz.

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik