Pozdravljeni! Sem upokojenec, star 73 let, in imam težavico, ki si je ne znam razložiti. Leta 1992 sem bil operiran na hrbtenici zaradi hernije (dvakrat sem imel potem še precejšnjo težavo, a sem jo odpravil z ustrezno telovadbo), sem pa, tako kot prej, še vedno zelo gibljiv, saj veliko hodim in še raje smučam. Tudi šesturno smučanje ali hoja ne škodi in mi ne povzroča nikakršnih bolečin. Problem se pojavi v postelji, a ne po smučanju ali hoji, ampak običajno kadar je tako vreme, da se ne da veliko hoditi in potem veliko sedim in berem. Po takem dnevu se zbudim proti jutru z bolečino v kolku, da se moram obrniti na drugo stran. Ko se obrnem in najdem primeren položaj, bolečina izgine. Čez čas se zadeva ponovi in obrniti se moram spet na drugo stran in tako včasih do jutra. Spim namreč vedno na boku, vzglavnik je ortopedski, postelja primerno trda. V tem pogledu skrbim za primerno ležišče, saj sem imel težave s križem od petnajstega leta, ko sem pri telovadbi dobil zdrs diska hernije. Moram povedati, da je bolečina pri ležanju na boku v kolku tako močna, da na spanje ni misliti, ker na hrbtu enostavno ne morem ležati. Moje laično sklepanje: posledica rahlega sesedanja hrbtenice, kar je opaziti na sliki, ne povzroča pa še težav pri gibanju ali med sedenjem premalo mazanje sklepov, ki tudi kažejo sled obrabljenosti. Vsa dosedanja vprašanja so ostala brez pravega odgovora in kam po nasvet. Hvala vnaprej,
Rudi iz Krškega
Iz kar natančnega opisa vaših težav razumem, da pri fizični aktivnosti nimate težav, pač pa predvsem pri ležanju na boku. S precej veliko verjetnostjo bi lahko trdil, da je problem vnetje sluznika v predelu kolka na njegovi zunanji strani. Včasih se namreč tam kopičijo kalcinacije, t. i. burzitis, in vaše težave so značilne. Mislim, da je povezovanje vaših težav z operacijo na hrbtenici v tem primeru neprimerno. Bili ste operirani v samem poteku degenerativne bolezni hrbtenice in kakršne koli kasnejše težave še niso nujno povezane z dejstvom, da ste bili enkrat pač operirani. Mislim, da vaš problem izvira iz boka samega. Potrebna bi bila klinični pregled in rentgensko slikanje za izključitev drugih bolezni. Mislim, da obstaja malo verjetnosti za simptomatsko stisnjenje hrbtenice. Če se izkaže, da gre za vnetje sluznika, je indicirana v glavnem lokalna terapija, operativna terapija ni potrebna. Izhajam tudi iz domneve, da je hrustanec samega kolčnega sklepa pri vas intakten, kajti iz vašega opisa ne sledi, da bi obstajala kakšna možnost večje okvare kolčnega sklepa. Vaš problem je torej »na fasadi kolka«, in ne v njem. Priporočam vam pregled pri ortopedu, ki vam bo naštel možnosti zdravljenja. Te so fizioterapija, infiltracijska terapija in zdravljenje z udarnimi globinskimi valovi (ESWL). S spoštovanjem!
prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik