Tablete ne pomagajo

Spoštovani ortoped!
Star sem 62 let. Živim v tujini, kjer sem bil obravnavan pri različnih zdravnikih. Boli me namreč v predelu dimelj, pri hoji šepam. Preiskali so že hrbtenico in ugotovili degenerativne spremembe. Tablete mi ne pomagajo, zanima me, kaj bi po vašem mnenju bilo vzrok za moje težave. Imam povišan pritisk in sem se vedno ukvarjal s športom, zdaj pa se ne morem več. Lepo prosim za nasvet.
Janez

Pozdravljeni!
Bolečina, ki je prisotna na stegnu in v kolku in izžareva proti kolenu, je lahko posledica stisnjenja živčevja v hrbtenici, vzrok je pa lahko tudi v kolenu ali kolku. Za vsako od teh treh stvari obstaja diagnostični algoritem. Za bolečino v križu sta potrebna natančen ortopedski pregled in diagnostika MRI, ki v primeru suma na utesnitev potrdi ali ovrže to hipotezo. Če je vzrok kolk, je to očitno pri samem ortopedskem pregledu –ugotoviti je mogoče omejeno gibljivost s posebnimi testi in tudi zakrčenost. Prava preiskava je navadna rentgenska slika kolkov, ki pove v večini primerov vse, kar je potrebno za informacijo in postavitev diagnoze. Enako velja za koleno. V vašem primeru je treba izključiti še morebitno stisnjenje ožilja, kar se tudi ugotovi klinično in se v primeru suma na to lahko potrdi ali ovrže z ustreznimi preiskavami (ultrazvok in podobno). Potreben je torej skrben pregled, gre za simptomatiko, ki je običajno posledica artroze oziroma obrabe kolka.

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik