Spremenjena anatomija stopala

Spoštovani gospod ortoped,
pogosto slišim o zelo dobrih uspehih kirurških posegov za povečanje dojk ali odebelitev ustnic, kar me je pripeljalo na zamisel, da bi podoben poseg –odebelitev blazinic na stopalih –morda tudi meni olajšal bolečine pri hoji. Imam namreč občutek, da stopam po golih sklepih prstov na nogi. Delajo se mi točke odebeljene in otrdele kože. Noge vzdržujem redno, pedikerka mi odstranjuje te žulje, a izboljšanje traja le nekaj dni.
Stara sem 94 let, a še kar delujem, seveda z neizogibno slabovidnostjo in naglušnostjo, občasno imam zvišan krvni tlak in noge mi zatekajo, zaradi oslabljenega loka nosim ortopedske vložke. Težka sem 66 kg, redno telovadim in hodim na sprehode, ki pa postajajo vedno krajši zaradi bolečin pod prsti. Prosim za vaše mnenje. Prijazen pozdrav,
Lidija

Spoštovana gospa Lidija,
koža na stopalih se včasih zadebeli zato, da bi ščitila notranje strukture. To je v pogojih spremenjene anatomije stopala, ki je značilna, da se z leti spreminja, adaptacija na to stanje. Notranje mišice v stopalu namreč popustijo in stopalo se posledično razširi. Zaradi tega nastanejo večje obremenitve pri hoji, telo pa se brani proti temu tako, da zadebeli kožo. Precej nespametno je, da bi to debelo kožo odstranjevali, saj to dejansko povzroči občutke, ki jih vi navajate, torej da stopate po golih sklepih prstov na nogi. To pa seveda ne velja za lokalizirane zadebelitve, ki so boleče na pritisk in jih je res treba odstraniti. Priporočal bi vam torej nanašanje mazil, ki zmehčajo zadebeljeno kožo, odstranjevanja pa ne. Svetujem tudi nošnjo vložka, ki naj razbremeni preobremenjeni del stopala. Običajno ima tak vložek blazinico pod stopalnicami. Podoben poseg na stopalih, kot je npr. odebelitev dojk ali ustnic, pa ne obstaja.
Če imate po mojem odgovoru še kakršne koli dvome, bi vam priporočal posvet pri izbranem zdravniku in morda potem še npr. pri kakšnem ortopedu, če vse skupaj ne bi zadoščalo.

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik