Priporočam klinični pregled

Pozdravljeni, pri hoji me boli stopalo, zlasti pri nošnji ozkih čevljev, boli me npr. pri vožnji avtomobila, včasih imam občutek mravljinčenja. Stara sem 45 let, sicer sem zdrava. Preiskava krvi ni pokazala nobenih odmikov od normalnega. Težave imam že šest mesecev, bila sem pri različnih zdravnikih in vsi pravijo, da je to zaradi ploskega stopala ali zaradi išiasa. Ne vem, ali sta diagnozi pravilni. Prosim za vaš odgovor,
Mira

Spoštovana Mira,
vprašanje je res, ali sta diagnozi pravilni. Išias najverjetneje ne pride v poštev, pri ploskosti pa je tudi treba biti previden, saj mnoge ne delajo nobenih težav. Ploskost obstaja v prečni in vzdolžni smeri. V vzdolžni je stopalo plosko kar pri približno petih odstotkih ljudi, a nimajo nobenih težav. Druga oblika pa je pridobljeno plosko stopalo v starejšem obdobju, kar pa je posledica popuščanje tetive, ki se imenuje muskulus tibialis posterior. Pri tej bolezni ločimo štiri klinične oblike od lahkega vnetja do prekinitve tetive. Pri vas najverjetneje to ni problem, treba je izključiti zadebelitev živca med tretjo in četrto stopalnico. Pri tej bolezni je značilno, da so težave manjše, če sezujemo čevelj. Obstaja tudi klinični pregled, ki lahko precej jasno postavi to diagnozo. Pomembno pa je, da je zdravnik seznanjen z njo, sicer jo z lahkoto spregleda.

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik