Potreben bi bil orientacijski pregled

Stara sem 55 let. Imam vse večje težave s prsti na rokah. Pred leti sem občutila spremembe, predvsem ob hladnem vremenu. Prsti so mi otrdeli in zatekali, zmanjšala se je gibljivost. Pozneje se je stanje še poslabšalo, sedaj se tudi ponoči prebudim od bolečin in mravljincev v prstih. Gibljivost se je tako zmanjšala, da ne morem stisniti pesti. Težave imam tudi s hrbtenico. Zanima me, od kod izvirajo in s kakšnimi zdravili bi se stanje izboljšalo.
Za odgovor in nasvete se vam vnaprej zahvaljujem.
Ivana

Sklepam, da so vaše težave v obrabi sklepov. Okraka na prstih je namreč najpogostejša, sledi tista na kolenih, kolkih in hrbtenici. Izogibati se morate hladnernu vremenu, napornejšemu fizičnemu delo, zlasti v hladnem okolju, denimo v vodi; pri terapiji se jemlje analgetike (paracetamol), občasno tudi antirevmatike. Potreben bi bil orientacijski pregled pri specialistu, najbolje pri ortopedu ali revmatologu, s katerim bi izključili morebitne druge bolezni, povezane z opisanimi težavami.
Glede hrbtenice morate izvajati vaje za njeno krepitev, pri delu in sedenju ter ležanju pa upoštevati pravilne ergonomske položaje. Izključiti je treba tudi morebitno ukleščenost živcev, kar je razmeroma redko. Razumem, da gre pri vas za obrabo sklepov oziroma osteoartrozo kroničnega značaja. Zelo pogosto so težave bolj moteče, saj ne gre za tisto obliko revme, ki vodi v hudo invalidnost. Če se stanje poslabša, je treba ugotoviti, ali gre morda za vnetno fazo bolezni in je potrebno kratkotrajno ohlajanje vnetega sklepa.

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik