Spoštovani ortoped!
Pred šestimi meseci sem padla in si zlomila gleženj. Na travmatološki kliniki so me operirali in vstavili ploščico in vijake na notranjo in zunanjo stran gležnja. Zdaj me gleženj pri hoji še boli in oteka, kirurg je rekel, da je predvidoma vse v redu. Zanima me vaše stališče. Lepo vas pozdravljam.
Mara
Draga Mara,
po zlomu gležnja in po opera-tivni terapiji je normalno, da gleženj še nekaj časa oteka. Treba bi bilo ugotoviti, kakšna je njegova gibljivost. To ocenjujemo zgoraj in spodaj. Zgoraj pomeni v zgornjem skočnem sklepu, kjer gre stopalo navzgor in navzdol. Treba je tudi ugotoviti, kakšna je gibljivost v smeri levo in desno, kar je funkcija spodnjih skočnih sklepov. Tej zadnji gibljivosti strokovno rečemo inverzija in everzija v spodnjih skočnih sklepih. Osebno menim, da je treba še naprej izvajati rehabilitacijo, če kirurg meni, da se stvar dobro razvija, je treba seveda to upoštevati. Gibljivost bi se morala bistveno izboljšati ali skoraj normalizirati do enega leta po poškodbi, sicer bi vam res priporočal pregled pri kirurgu oziroma ortopedu. V primeru zelo slabe gibljivosti je potrebna diagnostika in morda tudi artroskopska operacija. Lep pozdrav.
prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik