Okrepite mišično moč

Stara sem 58 let in pretežno opravljam sedeče delo za računalnikom. Prilagam fotokopije izvidov in vas prosim za mnenje. Trpim namreč za hudimi bolečinami v predelu zadnjice, proti kolkom in dimljami ter v vratnem delu hrbtenice. Zjutraj se zbujam okorela in opažam, da sem vse slabše gibljiva. Vsako jutro opravim nekaj vaj za hrbtenico, hodim na krajše sprehode, občasno plavam in hodim na ročne masaže hrbta in na limfne drenaže. Zaradi težav z želodcem se izogibam sredstvom proti bolečinam, zato občasno prejemam injekcije naklofena in uporabljam protibolečinska mazila. Kljub vsemu sem v zelo slabi kondiciji in težko opravljam vsakdanja dela doma in se tudi hitro utrudim že ob najmanjšem naporu. Prosim za nasvet in se zanj najlepše zahvaljujem.
Majda

Gospa Majda, opisujete bolečine pri sedenju za računalnikom, ki so v vratnem in ledvenem predelu, ter jutranjo nerazgibanost. Pogosto ste utrujeni in boli vas želodec, ker jemljete nesteroidne antirevmatike. Opravili ste nevrofiziološki pregled, ki ne pokaže nič posebnega oziroma mejne spremembe, rentgenska slika pa pokaže obrabne spremembe. Sklenemo torej lahko, da imate težave. Opravljene preiskave so pokazale točno takšne spremembe, kakršne imajo vsi ljudje, če bi opravili takšno rentgensko slikanje.
Pojavlja se vprašanje, zakaj nekateri ljudje ob enakih spremembah na rtg -slikah nimajo nobenih težav, vi pa imate tako hude. Možno je torej, da bi šlo za kakšno skrito stvar, ki je rtg-slikanje ne pokaže, oziroma za kakšno neodkrito bolezen s področja interne medicine, hormonov in podobno. Najverjetneje pri vas ne gre za to možnost. Druga možnost bi bila, da dejansko obstajajo značilne spremembe na vratu in ledveno, ki pa niso vidne na običajni rtg-sliki. To sploh ni tako zelo nemogoče, ker določene spremembe pokaže samo tridimenzionalno slikanje s CT ali magnetno resonanco. Iz opisa vaših težav tudi ne bi mislil, da gre za kaj takega pri vas, kajti takrat je simptomatika povsem drugačna. Tretja možnost bi bila lahko, da gre enostavno za slabo mišično moč vratne in ledvene muskulature v kombinaciji s splošno neaktivnostjo. Pravite, da opravite zjutraj nekaj vaj. To še ni zagotovilo, da so te vaje tudi učinkovite in pravilne. Pri fizioterapiji nekako ločimo dve obliki: eno je sprotno lajšanje bolečin, takšna fizioterapija učinkuje kakšno uro ali dan, druge vrste fizioterapija je usmerjena dolgoročno. Takšna dolgoročna učinkovitost fizioterapije je izražena pri krepitveni vadbi. Na funkcijo kosti in ligamentov namreč ne moremo vplivati, vplivamo pa lahko na mišično moč. Mišice so še kako pomembne pri preprečevanju bolečin, kakršne opisujete vi. Sedenje za računalnikom namreč sploh ni tako zelo nenaporno, kot bi kdo mislil. Potrebna je precejšnja mišična moč za vzdrževanje ravnotežja glave in sedenja. Slaba moč pa se lahko kaže tudi z bolečinami. Napaka je jemanje tablet, kajti navadno sploh ne pomagajo in jih je na splošno nespametno pripisovati v takšnih primerih. Pri vas sem skoraj prepričan, da gre za zadnji vzrok, in bi vam priporočal predvsem redno fizično aktivnost in krepitveno vadbo. Fizioterapija mora biti namreč izvedena pravilno. To je podobno kot npr. pri kuhanju, ko imamo vse sestavine in tudi recept, v bistvu pa je to, kar skuhamo, pravzaprav slabo oz. ne preveč dobro. Gre za to, da je treba imeti tudi izkušnje za kuhanje in podobno je pri fizioterapiji. Vaje je treba izvesti s pravilnim ritmom, s pravilnim razmikom v odprti ali zaprti kinetični verigi, pri različnih položajih. To bi vam priporočal, odsvetoval bi vam nepotrebno fizično težko delo, tudi npr. nepotrebno hojo po strmem navzdol, prav tako je treba upoštevati zakone ergonomije pri sedenju in stoji ter dviganju težkih bremen.
Poleg tega bi vseeno pripomnil še, da so prav v vaših letih iz hormonskih razlogov lahko navzoče hude bolečine, npr. če se na hitro zniža raven ženskih spolnih hormonov. Običajna pot bolnikov je na rtg-slikanje in k nevrofiziologu, kjer se vedno lahko nekaj malega ugotovi, zdravniki potem običajno pripišejo težave rtg-obrabam, proti bolečinam pa predpišejo zdravila oz. analgetike. To je pravzaprav slaba klinična praksa in osebno menim, da se je treba natančno pogovoriti, izključiti pomembnejše utesnitve živčevja v kanalu in druge internistične ter hormonske bolezni in bolniku svetovati predvsem veliko gibanja, pravilno ergonomijo in krepitveno vadbo. Res pa je, da je takšna terapija učinkovita šele po nekaj tednih.

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik