Spoštovani ortoped, stara sem 62 let in zelo velikokrat imam bolečine v različnih sklepih. Bila sem pri različnih zdravnikih in ugotavljajo obrabo hrbtenice in tudi začetno obrabo kolkov. Bolečine imam še posebno pri prvih korakih po dolgotrajnejšem sedenju. Zanima me, ali mi bodo pomagale tablete glukozamina. Slišala sem, da so nekateri alergični nanje. Hvala za vaš cenjeni odgovor,
bralka Joži
Spoštovana Joži, jemanje glukozamina je indicirano pri obrabi sklepov. Ni prepričljivih znanstvenih dokazov, da te tablete preprečujejo nastanek artroze, niti ni povsem jasno in dokazano, ali lahko spremenijo kakovost hrustanca pri že razviti artrozi. Obstaja nekaj dokaj resne literature, ki sploh govori o tem vprašanju. Lahko bi torej rekli, da obstajajo šibki dokazi za pozitivno delovanje teh zdravil. Sicer pa je treba jasno povedati, da te tablete delujejo kvečjemu pri obrabi sklepov, ne pa tudi pri težavah, ki so jih morebiti povzročili drugi vzroki, ki so, da bolečina ne nastaja na sami sklepni površini, ampak zunaj sklepa. Najpogostejši razlog za takšne težave so boleča narastišča mišic in ligamentov, kjer se lahko odlagajo kalcinacije, kar lahko povzroči bolečine. Jemanje glukozamina tedaj seveda ne pomaga in je celo popolnoma nekoristno in nepotrebno. Tako kot na druga zdravila pa so tudi na glukozamin lahko pojavi alergija in tedaj jemanje teh tablet prepovemo. Lep pozdrav!
prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik