Degenerativno spreminjanje hrbtenice

Za nasvet prosim vas, ker me je fiziater samo po mojem opisu bolečin (močne bolečine v križnem in vratnem delu hrbtenice, predvsem po hoji po asfaltu ali daljšem sedenju) priporočil vaje, ne da bi me pregledal. Po treh mesecih, ko sem zahtevala, da hrbtenico pogleda, mi je pol vaj prečrtal, ker je ugotovil premočno ukrivljenost hrbtenice – usločenost – S in levo-desno.
Osebnega zdravnika sem prosila za RTG-slikanje. Diagnoza: Začetne spondilotične spremembe vratne in L/S hrbtenice.
Zanima me, kaj lahko naredim, da bolezen ne bo napredovala ali vsaj počasneje. Ali je fitnes res le modna muha (trdi fiziater)? Kje lahko sama najdem prave informacije o bolezni in nasvete za zdravljenje?
Stara sem 54 let, osteoporoze še nimam, sem upokojena, opravljala sem pisarniško in terensko delo.
Zadnje mesece me močno boli tudi predvsem desna roka. Občutek imam, kot da se bolečina širi od vsakega sklepa (rama, komolec, zapestje, prsti) navzdol po zunanji strani roke. Morda je močnejša pred vremenskimi spremembami in otežuje določene gibe predvsem dvig že večje skodelice.
Ali so bolečine lahko povezane s spondilozo ali morda posledica dela z računalniško miško?
Olga

Z življenjem (namenoma nočem reči s staranjem) se spreminjajo različni organi. Koža namreč ni več tako napeta, včasih se pokažejo celo kakšne gube. Tudi drugi organi, če bi jih natančno pregledali (z ultrazvokom, magnetno resonanco, funkcionalno), kažejo spreminjanje z življenjem. Tudi hrbtenica teži k degenerativnim spremembam, standardi, ki bi natančno definirali, kakšne naj bodo te spremembe pri določeni starosti, pa ne obstajajo. Vidne so na rtg-sliki. Otrok, ki se še razvija, nima nikakršnih degenerativnih sprememb, z leti pa postajajo vse bolj očitne. Nastanejo zaradi posedanja medvretenčnih ploščic in artroze malih sklepov.
Rentgensko slikanje katerega koli človeka torej pokaže določene degenerativne spremembe na hrbtenici, podobno, kot bi specialist za kožo lahko ugotovil nekaj gub pri skoraj vsakem človeku, ki ni otrok. Vprašanje pa je, zakaj morebitne bolečine ali težave takoj avtomatično povezujemo z degenerativnimi spremembami na hrbtenici. Nekateri filozofi so že ugotavljali veliko težnjo človeka k temu, da rad vzročno povezuje dve stvari. Vzpostavitev vzročne zveze pa je vsekakor problem razuma, ne moremo je postavljati kar avtomatično. To se še res najbolj vidi pri degenerativnih spremembah hrbtenice, ki jim najraje pripišemo vse težave. Zakaj jih včasih nimate in zakaj nekateri, ki imajo enake rentgenske spremembe, nimajo prav nobenih težav? Zato je sam opis degenerativnih sprememb hrbtenice povsem brez vrednosti, če hkrati ni ustreznega kliničnega pregleda. Seveda lahko degenerativne spremembe povzročajo težave, to pa je treba natančno ovrednotiti in šele potem vzpostaviti vzročno zvezo. Po vašem opisu bi si upal trditi, da opisane degenerativne spremembe nimajo prav nobene zveze z vašimi težavami. Najverjetneje gre za preobremenitveno simptomatiko muskulature, ki nastane kot posledica podrtega razmerja med obremenitvami in razpoložljivo močjo in treniranostjo. Tedaj tudi prihaja do tipičnih izžarevanj vzdolž okončin, kar pa je tipično lahko povezano z vremenskimi spremembami in tudi z delom in s prisilnimi držami. Fitnes je seveda lahko zelo koristna oblika fizične aktivnosti, natančno pa moramo vedeti, kaj pravzaprav pričakujemo od takšne vadbe. Vedeti moramo namreč, ali z njim krepimo določene mišične skupine ali krepimo aerobno sposobnost ali izvajamo raztezne vaje. Vsekakor je fitnes umetna oblika fizične aktivnosti, nepravilno izvajanje pa lahko celo škodi zaradi favoriziranja določenih vaj, kar povzroči bolečine zaradi neuravnotežene vadbe. Treba je torej opraviti natančen klinični pregled, za kar so usposobljeni nekateri specialisti. Fiziater izdela rehabilitacijski program glede na diagnozo, ki jo praviloma postavi drug zdravnik. Zdravnik, ki napiše in predlaga terapijo samo na podlagi rtg-slike, dela nestrokovno.

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik