Bolečine v hrbtenici

Star sem 48 let. Leta 1979 sem si zlomil gleženj. Potem sem šel leta 1980 k ortopedu in leta 1983 so mi operirali gleženj in mi zatrdili sklep v stopalu. Zdaj imam 2,5 cm krajšo nogo. Pogosto imam bolečine v hrbtu v višini lopatice. Pred desetimi leti so mi slikali hrbtenico in ugotovili spremembe na tretjem, četrtem in petem vretencu. Bolečine imam, če dlje sedim ali tudi ležim. Pomaga ketonal ali naklofen. Večkrat sem že hodil na fizioterapijo, sam tudi delam vaje, kot so mi dali navodila. Bolečine za nekaj časa izginejo in se ponovno pojavijo. Pogosto me boli noga. Redno uporabljam ortopedske čevlje. Zanima me, kako bi si še lahko olajšal bolečine v hrbtenici. Hvala za vaš nasvet!
Franci

Spoštovani Franci, v vašem primeru je treba ugotoviti predvsem, ali so bolečine v hrbtenici kakor koli povezane s stanjem po poškodbi gležnja leta 1979. Bolečine v hrbtenici so namreč zelo pogoste tudi brez kakršnih koli težav s stopalom. Najprej bi bilo treba z rtg-slikanjem natančno ugotoviti, kakšna je dejanska razlika v dolžini spodnjih okončin. Velja pravilo, da lahko en cm ostane nekorigiran, in to ne more vplivati na težave. Pri rentgenski oceni je treba upoštevati tudi rentgensko povečavo. Morebitne težave oz. bolečine v križu zaradi krajše noge je mogoče odpraviti z nošnjo povišice. Poleg tega je treba ugotoviti, ali obstajajo kakšni vzroki v sami hrbtenici, ki povzročajo težave ločeno od problema krajše noge. Pri bolečinah v križu je treba ločiti skupino, kjer je prizadeto živčevje, od skupine, kjer bolečina izhaja iz hrbtenice, vendar živčevje ni prizadeto.

V drugi skupini pa so bolezni, kjer je vzrok v drugih organih, bolečina pa je prenesena v križ. Priporočal bi torej natančno diagnostiko, ugotovitev vzroka za vaše težave in šele potem kakršno koli fizioterapijo. Srečno!

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik