Bolečine pri hoji

Spoštovani ortoped! Stara sem 82 let, imam sladkorno bolezen, povišan pritisk, zaradi motnje ritma pa jemljem marivarin. Bolečine pri hoji nastanejo hitro in težko opravljam vsakodnevne opravke. Rekli so mi, da je to zaradi hrbtenice, in me zanima, kaj bi lahko naredila. Vljudno prosim za vaš nasvet.
Darinka

Spoštovana Darinka,
vaše težave so res lahko nastale zaradi stisnjenja hrbteničnega kanala. V hrbteničnem kanalu poteka hrbtenjača do zgornjega dela drugega ledvenega vretenca, od tam navzdol pa samo še korenine, ki oživčujejo spodnje okončine in tudi genitalije. Če je kanal preozek, se lahko pojavi tako imenovani fenomen občasnih bolečin (intermitentna nevrogena klavdikacija). Do tega fenomena pride, če je hrbtenični kanal kritično ozek. Ljudje s prirojeno širokim kanalom so v prednosti, s samim življenjem oz. staranjem pa se dodatno zoža hrbtenični kanal zaradi spondiloze in spondiloartroze. Spondiloza pomeni degenerativne procese na medvretenčni ploščici, ki se stanjša. Zaradi tega postajamo z leti vse manjši. Spondiloartroza pomeni, da v predelu malih sklepov na hrbtenici (na vsakem segmentu sta po dva sklepa) nastajajo izrastki, ki prav tako ožajo spinalni kanal. V teh primerih priporočamo izvajanje predvsem fleksijskih vaj, protibolečinsko terapijo, pravilo pa je, da pred kakršnim koli posvetom o operativni terapiji počakamo vsaj od šest do osem mesecev. Srečno!

prof. dr. Vane Antolič, ortoped, višji svetnik